Napoli – Milan: elimonohet lideri i Seria A

by informim

Ndeshja e dytë e çerekfinales midis Napolit dhe Milanit përfundoi me rezultat 1:1 me golat e shënuar nga Olivier Giroud në minuten 43 në pjesën e parë dhe golin e vonë të Victor Osimhen në minuten 90+3.

Napoli e përfundoi këtu rrugëtimin për titullin e kampionit të liges së kampionëve ndërsa Milan vazhdon tutje në gjysëm finale ku e pret fituesin e ndeshjes Inter – Benfica që zhvillohet nesër në Guisepe Meazza në Milano.

Vlen të përmendet se në këtë ndeshje u humbën dy penalti nga të dy skuadrat, Olivier Giroud gaboi nga pika e bardhë në minuten e 23 ndërsa për Napolin gaboi Kvaratskhelia në minuten 82.

Në pjesën e parë Napoli filloi furishëm ndeshjen por Milan arriti të kthehet dhe të balancoj ndeshjen duke izoluar sulmet e Napolit në secilen pjesë të fushës gjatë gjithë ndeshjes.