Napoli – Milan, pjesa parë: Milan udhëheqë 1:0

by informim

Fillim i fuqishëm i Napolit, dëshirë e madhe për fitore por pa konkretizim.
Napoli u dëmtua në fillimin e ndeshjes sepse pati dëmtime në dy krahët, mbeti pa Naplitanon dhe Ruin të cilët u detyruan detyruan të largohen nga ndeshja për shkak të lëndimeve.
Ndeshja u karakterizua me një Milan të kujdesshëm në mbrojtje me sulme të shpejta dhe të mençura. Rafael Leao fitoj penalti në minuten 23 por Giroud nuk arrit të shënoj. Ndeshja vazhdoi e balancuar me aksione të kujdeshme nga të dyja palët por pa rezultate konkrete deri në minuten 43 kur Rafael Leao depertoi si mjeshter i vërtet dhe nxori të hapur Oliver Giroud i cili shënoi për 1:0. Ky ishte edhe rezultati i pjesës së parë.