Botërori ’23, pas SHBA-së edhe Japonia del me nokaut me Suedinë. Skandinavet në gjysmëfinale

by

Suedia është gjysmëfinalistja e dytë e Kupës së Botës pas Spanjës. Verdheblutë skandinave në fakt sunduan Japoninë 2-1 në fund të një ndeshjeje që dominuan për më shumë se një orë e cila më pas u rihap dhe u komplikua në fund.

Në minutën e 32-të vjen goli që zhbllokon ndeshjen dhe vërteton fillimin më të mirë të Suedisë ndaj një Japonie më pak brilante se në ndeshjet e mëparshme. Në një top joaktiv, një rrahje dhe goditje në zonë u ndez me japonezët të paaftë për të hequr rrezikun dhe Llestadt-i vjen zakonshëm, me golin e katërt në Botëror.

Në pjesën e dytë, Angeldal menjëherë dyfishoi epërsinë i cila e ktheu ftohtë në një goditje dënimi, duke kërkuar një prekje të dorës në zonë pas një goditje këndi.

U duk si goditje nokaut për Japoninë, por skuadra aziatike u zgjua dhe vuri në vështirësi skandinavët duke mbajtur ndeshjen gjallë deri në fund: në minutën e 74-të Ueki fitoi një penallti bujare, por nga njëmbëdhjetë metra i njëjti sulmues goditi traversën dhe humbi mundësinë për të rihapur garën.

Sulmi final i japonezëve nuk dha asnjë fryt me suedezët duke festuar kështu daljen në gjysmëfinale duke mposhtur një tjetër prej të mëdhenjve të këtij kampionati botëror.

Korniza e çerekfinaleve

Spanjë-Holandë 2-1
Riga 81′. Mariona (S), 90’+1′ Van der Gragt (W), 111′ Paralluelo (S)

Japoni-Suedi 1-2
32′ Ilestedt (S), 51′ Angeldal (S), 87′ Hayasi (J)

Australi-Francë (12 gusht, ora 9:00)