Angola gati të bëjë historinë në Kupën e Kombeve të Afrikës

by Merita

Angola ka qenë një nga paketat surprizë të Kupës së Kombeve të Afrikës në Bregun e Fildishtë, duke arritur në çerekfinalen e parë që kur u larguan në atë fazë, në 2010.

Tashmë ka qenë një turne rekord për ekipin në më shumë se një mënyra, dhe ata tani kërkojnë një vend të parë gjysmëfinal kur përballen me Nigerinë në raundin e 16-të në Abidjan të premten.

Ja një vështrim në disa nga rezultatet e tyre:

Angola ka luajtur gjithsej në nëntë finale të Kupës së Kombeve, por kurrë nuk kishte fituar më shumë se një ndeshje para kësaj.
Në Bregun e Fildishtë ata kanë arritur tashmë tre fitore, duke thyer këtë rekord. Ata arritën sukses në fazën e grupeve kundër Mauritanisë (3-2) dhe, më e rëndësishmja, Burkina Fasos (2-0), përpara se të fitonin 3-0 në raundin e 16-të kundër Namibisë.

Në të vërtetë, para këtij turneu, Angola kishte arritur vetëm katër fitore në 26 ndeshje finale, një shifër që mund ta përballojë në vetëm pesë ndeshje në Bregun e Fildishtë.

Angola është aktualisht e pamposhtur në katër ndeshje në Kupën e Kombeve, duke përfshirë një barazim hapës 1-1 kundër Algjerisë në Bregun e Fildishtë. Është hera e parë në historinë e tyre që fitojnë tre ndeshje radhazi.

Ecuria e tyre më e mirë e pamposhtur është pesë (2 fitore, 3 barazime) midis turneut 2006 dhe 2008, një numër që ata mund ta përballojnë kundër Nigerisë të premten.

Nese do të avanconte kundër Nigerisë, do të ishte hera e parë që ata do të përparonin përtej raundit të 16-të të Kupës së Kombeve.

Ata humbën 2-1 nga kampioni i vitit 2008 Egjipti, pavarësisht barazimit të Manuchos në pjesën e parë, dhe më pas humbën 1-0 ndaj Ganës në shtëpi në 2010. Asamoah Gyan shënoi golin e vetëm pas 15 minutash. /Informim/