Real Madrid afër titullit të La Ligës me fitoren e lehtë ndaj Cádiz

by engel

Golat nga Brahim Diaz, Jude Bellingham dhe Joselu i dhanë liderit të La Ligës, Real Madridit, një fitore 3-0 ndaj Cádiz-it për të vulosur titullin e 36-të spanjoll. Real Madridi mund të fitojë më vonë të shtunën nëse Barcelona dështon të mposhtë Girona.

Me katër ndeshje të mbetura, Madridi u ngjit në 87 pikë dhe e rriti avantazhin e tyre në 14 pikë ndaj Barcelonës së vendit të dytë dhe 16 pas Gironës në të tretin.

Ishin lojtarët ekipit të dytë të Ancelotit dëshmuan se ishin në lartësinë e detyrës pasi siguruan tre pikë për Madridin dhe i mbajtën në rrugën e duhur për festimet e pashmangshme të titullit të La Liga.

Ndeshja shënoi gjithashtu fillimin e parë të sezonit të portierit Thibaut Courtois, pasi një dëmtim i ACL në gusht që e la atë jashtë fushës për pjesën më të madhe të sezonit.

Real Madridi rrezikoi të pranojë gol por ishte Courtois që bëri një pritje të shkëlqyer eflktive për të bllokuar goditjen të Chris Ramos në minutën e 50-të.

Përpjekja e portierit belg shkaktoi një kundërsulm të shpejtë për Madridin, me Luka Modric që gjeti Diaz duke vrapuar në vijën e majtë dhe mesfushori marokenë arriti të shënojë një goditje të përsosur në minutën e 51-të.

Diaz më pas asistoi zëvendësuesin Bellingham për të shënuar me një përfundim të rregullt nga afërsia në minutën e 68-të përpara se Joselu të godiste në portën e zbrazët në një kundërsulm të nisur nga kapiteni i Madridit Nacho në kohën shtesë.

“Këto janë momente të veçanta”, tha Joselu për Movistar Plus+.

“Sezoni po i vjen fundi dhe tifozët tanë meritojnë të gjitha më të mirat. Ne do të rimbushim atë që ndodhi sot me gjithë energjinë që mundemi për t’u dhënë tifozëve tanë një fitore të madhe [kundër Bayernit] të mërkurën.”

Ne jemi informim.net, një portal lajmesh që kemi një qëllim të qartë dhe premtim për të qenë portal lajmesh më i shpejtë në Kosovë dhe në rajon.
Ne kemi një staf të përkushtuar gazetarësh dhe redaktorësh që punojnë vazhdimisht për të sjellë lajme aktuale dhe të besueshme për lexuesit tanë. Ne ofrojmë lajme nga Kosova dhe më gjerë, duke i kushtuar rëndësi çështjeve që ndikojnë në jetën e përditshme të njerëzve. Gjithashtu, ne kemi një fokus të veçantë në kulturë, art, dhe inovacione teknologjike.