Arsenali duhet të kënaqet vetëm me një barazim të mundimshëm ndaj Brighton

by engel

Arsenalit i është dashur sot të kënaqet me një barazim 1-1 në takimin e tyre në shtëpi me Brighton & Hove Albiontë cilen e luajtën pjesën më të madhe të periudhës së dytë me 10 lojtarë pas kartonit të kuq të Declan Rice.

Topçinjtë dukej se e kishin në kontroll ndeshjen pasi Kai Havertz goditi saktë në porten e Bart Verbruggen për t’i dërguar nikoqirët në pushim me një avantazh të minimal 1-0.

Megjithatë, çehrja e garës ndryshoi plotësisht kur Rajs iu dha kartoni i parë i kuq në karrierën e tij pas dy shkeljeve të rezervuara. Reprezentuesi anglez mori të verdhën e dytë për goditjen e topit larg gjatë një ndërprerje të ndeshjes, për të penguar që Joel Veltman që të rinis me shpejtësi ndeshjen.

Joao Pedro i entuziazmoi mbështetësit e Brighton-it kur ai u hodh në një rikthim për të udhëhequr barazimin shumë të rëndësishëm.

Të dyja skuadrat kërcënuan të shënonin, Arsenal me Havertz dhe Bukayo Saka duke detyruar Verbruggen në veprim, ndërsa Raya pati një tentim të dëshpëruar që u mohua nga Jan Paul van Hecke.

Si rezultat i barazimit, skuadra e Mikel Artetës ka humbur pikë në shtëpi për herë të dytë në 2024, ndërsa Brighton tani është shmangur humbjes në katër nga pesë ndeshjet e fundit jashtë kundër Arsenalit.