Nuk duket mirë situata e Manchester City këtë fundjavë

by jonzefaj

Pep Guardiola ka dhënë një përditësim shqetësues për gjendjen fizike të Kevin De Bruyne përpara ndeshjes së Manchester Cityt me Arsenalin të dielën.

Pavarësisht një fillimi të përsosur të sezonit të tyre në Premier League, ishte një natë zhgënjyese në Ligën e Kampionëve për Cityn, pasi ata u penguan në një barazim 0-0 nga Inter Milan.

Skuadra vendase nuk arriti të krijonte shumë raste të qarta me Interin të pafat që u largua nga Etihad pa të tre pikët, pavarësisht disa rasteve të vonuara për Phil Foden dhe Ilkay Gundogan.

Nuk ishte vetëm rezultati që ishte zhgënjyes për Pep Guardiolën, pasi ai u detyrua të tërhiqte Kevin De Bruyne në pjesën e parë për shkak të një shqetësimi dëmtimi, i cili mund të ishte një lajm i tmerrshëm me një ndeshje kaq të madhe që po afrohej.

De Bruyne u rrëzua me atë që dukej të ishte një dëmtim në ijë në fund të pjesës së parë dhe u zëvendësua nga Gundogani i ardhur në shtëpi në pushim.

Pas ndeshjes, Guardiola u pyet për gjendjen e belgut dhe nëse ai do të ishte mjaftueshëm i aftë për të luajtur në atë që mund të ishte një ndeshje përcaktuese e sezonit me Arsenalin të dielën.

Guardiola i tha TNT: “Nuk e di, nuk kam folur ende me mjekët. Do të kem më shumë informacion kur ta bëj. Ne do ta vlerësojmë atë nesër”.

Nënshkrimi i ri Savinho u zëvendësua gjithashtu me Foden në pjesën e parë, megjithatë, u duk se ishte një vendim thjesht taktik.

Nuk janë të gjitha lajmet e këqija për Cityn, pasi ata do të kenë një ditë pushim shtesë në krahasim me Arsenalin, i cili fillon kampionatin e tyre në Champions League të enjten në Atalanta.

Trajneri i Cityt dha edhe vlerësimin e tij për paraqitjen e tij nga skuadrat: “Ne luajtëm shumë mirë dhe unë e dua ekipin tim. Ne jemi një ekip fantastik. Por Interi është mjeshtri i mbrojtjes dhe në tranzicion ata janë gjithashtu shumë të fortë.