Liverpool vazhdoi sezonin e tyre në UEFA Champions League me fitore ndaj RB Leipzig

by jonzefaj

Një yll i Liverpool-it është cilësuar si ‘shumë i mirë’ për të qëndruar në klub pas paraqitjes së tij kundër RB Leipzig.

Të mërkurën mbrëma, Liverpool vazhdoi fillimin e tij 100% në Ligën e Kampionëve teksa u përball me veshjen e Bundesligës, Leipzig, në Red Bull Arena.

Goli i Darwin Nunez në minutën e 27-të ishte i mjaftueshëm pasi djemtë e Arne Slot fituan një fitore të vështirë 1-0.

Në pjesën e dytë, Liverpool-it iu desh të përballonte një valë sulmesh të Leipzig-ut, ndërsa vendësit ndoqën golin e barazimit.

Megjithatë, njerëzit e Marco Rose nuk arritën të depërtojnë mbrojtjen e Reds falë një sërë pritjesh të shkëlqyera nga portieri Caoimhin Kelleher.

Reprezentuesi i Republikës së Irlandës ka zëvendësuar portierin e parë Alisson Becker që kur braziliani pësoi një dëmtim gjatë fitores 1-0 të Liverpool ndaj Crystal Palace në fillim të muajit.

Pas paraqitjes së tij të shkëlqyer kundër Leipzig-ut, ish-ylli i Liverpool-it, Steve McManaman tha se klubi do të ketë një vendim për të marrë verën e ardhshme.

Ish-anësori beson se Liverpool është me fat që ka mbajtur Kelleher në klub.

Ai tha: “Është pothuajse mungesë respekti të thuash se ai është një numër 2. Sigurisht, ai luan i dyti në komandë pas Alisson, por ai ka luajtur shumë ndeshje për të qenë një numër 2. Ai është një portier i jashtëzakonshëm, i jashtëzakonshëm kur thirret.

“Mendoj se Liverpooli ka qenë shumë me fat. Ai u thirr në një moshë të re dhe ai iu kundërvu menjëherë. Nëse ai ishte 25 vjeç dhe tani 28, do të duhej ta linin të ikte. Për shkak se ai u fut në ekip kur ishte 21 vjeç, ata e kanë lejuar të lulëzojë.

McManaman shtoi: “Problemi do të jetë verën e ardhshme sepse ata kanë sjellë Mamardashvilin dhe ai nuk do të dojë të jetë nr.2. Alisson nuk do të dojë të jetë nr.2 dhe ai (Kelleher) as nuk do. Kështu që vendimet duhet të merren.”

Duke folur pas ndeshjes, shefi i Liverpool Slot ishte plot lëvdata për Kelleher.

Holandezi tha: “Shumë fat. Është gjithashtu një gjë normale në një klub si yni që keni lojtarë shumë të mirë në çdo pozicion. Ali ishte jashtë sezonin e kaluar dhe sërish këtë sezon. Nuk është vetëm ai. Kemi lojtarë që nuk janë gjithmonë në formacionin startues që e kanë bërë sërish sot.

“Jemi vërtet të lumtur për fitoren. Kemi luajtur një ndeshje të vështirë jashtë fushe kundër një ekipi të grupit një në Leipzig. E kontrolluam lojën në pjesë të mëdha, përveç minutave të fundit, na duheshin Virgil dhe Ibou dhe portieri ynë. Nëse do të largoheshim nga ky vend me një barazim, atëherë do të kisha ndjerë se humbëm diçka.”