Diego Simeone zbulon se çfarë i tha Thibaut Courtois

by jonzefaj

Trajneri i Atletico Madridit, Diego Simeone, ka zbuluar se çfarë i ka thënë portierit të Real Madridit, Thibaut Courtois, pasi tifozët thuhet se e kanë gjuajtur atë.

Reali dhe Atleti u përballën në një përballje në krye të tabelës të dielën në stadiumin Metropolitano për derbin e parë të Madridit të sezonit.

Ndeshja përfundoi 1-1, por nuk ishte rezultati që i shtyu njerëzit të flisnin pasi ndeshja u ndërpre në minutën e 68-të pasi disa objekte, duke përfshirë atë që disa tifozë spekuluan se ishte një qese me feka, u hodhën drejt Courtois.

Dhe tani, Simeone ka zbuluar saktësisht se çfarë i ka thënë portierit të Realit për incidentin pas ndeshjes.

Duke folur pas ndeshjes për incidentin, Simeone tha: “I thashë Courtois të qëndronte i qetë. Ne nuk kemi nevojë për ata njerëz në tribuna. Por kini kujdes me ata prej nesh që luajnë viktimën. Mund ta shihni kur Courtois provokon turmën dhe qesh.”

Ndërsa objektet u hodhën drejt portierit belg, Jose Gimenez dhe Koke i Atletico-s iu lutën tifozëve që të ndalonin, por përfundimisht gjyqtari Mateo Busquets Ferrer u detyrua të tërhiqte të dy grupet e lojtarëve nga fusha.

Ndërsa ndeshja u pezullua, Real kryeson për shkak të një goli të mbrojtësit Eder Militao dhe Simeone argumenton se reagimet e Courtois ndaj skuadrës së tij duke marrë epërsinë është ajo që shqetësoi tifozët dhe e çoi atë në shënjestër.

Pas pushimit prej 15 minutash, vendësit arritën të shënonin golin e barazimit në minutën e 95-të me anë të Angel Correa.