Virgil Van Dijk do të mungoj në ndeshjen ndaj Gjërmanisë të hënën

by jonzefaj

Mediat holandeze i janë përgjigjur përjashtimit të Virgil van Dijk gjatë ndeshjes së Holandës kundër Hungarisë.

Të premten në mbrëmje, njerëzit e Ronald Koeman udhëtuan në Puskas Arena në Budapest për t’u përballur me Hungarinë në Ligën e Kombeve të UEFA-s.

Vendasit kaluan në avantazh pas 32 minutash falë golit të Roland Sallai.

Në pjesën e dytë, ndërsa holandezët ndoqën golin e barazimit, ata u reduktuan në 10 lojtarë kur kapiteni Van Dijk mori dy kartonë të verdhë në dy minuta.

Skuqjet e Van Dijk u kursyen pasi Denzel Dumfries shënoi me kokë në golin e barazimit në minutën e 83-të për të shpëtuar një barazim 1-1.

Pas ndeshjes, media holandeze nuk ishte aspak e impresionuar me veprimet e Van Dijk.

Martijn Krabbendam i Voetball International e vlerësoi performancën e Van Dijk me 5 nga 10, më e ulëta nga çdo lojtar holandez gjatë natës, duke e etiketuar atë si një “notë dështuar”.

Mikos Gouka nga Algemeen Dagblad tha se 33-vjeçari kaloi një “mbrëmje të pakëndshme” në Budapest.

Ndërkohë, Van Dijk u kritikua nga Rick Kraaijveld i Sportnieuws, i cili e cilësoi përjashtimin si “budallaqe” ndërsa shtoi: “Situata ndodhi në anën e fushës në një pozicion mjaft të padëmshëm.

“Në minutat e fundit të ndeshjes nuk është e mundur që ju si kapiten të tregoni zhgënjimin tuaj duke bërë një faull. Ai bëri një përshtypje të keqe me këtë.”

Duke folur pas ndeshjes, Van Dijk tha: “[Kartoni i kuq] është një e keqe, nuk duhej të kishte ndodhur. Por unë jam veçanërisht i zemëruar për të parën. Ata thonë se kapiteni është i vetmi që mund të flasë me arbitrin.

“Unë shkoj tek ai. Me ritëm të lartë, por jo në një mënyrë të keqe, aspak. Shumë i respektueshëm. Për shkak se e ndjeva se ishte një lojtar i shkëputur, ai nuk shkoi fare për topin. Nëse edhe kapiteni nuk mund të thotë asgjë, atëherë bëhet e vështirë.”

Si rezultat i kartonit të kuq, Van Dijk tani do të largohet nga kampi stërvitor i Holandës pasi u përjashtua nga ndeshja kundër Gjermanisë.

Në një deklaratë thuhej: “Kapiteni Virgil van Dijk po largohet nga kampi stërvitor i Oranje. Kjo u vendos dje në Budapest.