Manchester United mund të goditet me një akuzë nga FA

by jonzefaj

Trajneri i Manchester United, Darren Fletcher, mund të ketë një akuzë të FA për atë që bëri në pjesën e parë të fitores ndaj Brentford.

United erdhi nga prapa për t’i dhënë fund një serie prej pesë ndeshjesh pa fitore, me Rasmus Hojlund që shënoi fituesin pasi Alejandro Garnacho anuloi golin e parë të Ethan Pinnock.

Brentford kaloi 1-0 nga këndi në kohën e fundit të pjesës së parë, por lojtarët dhe trajnerët e United ishin absolutisht të zemëruar.

Matthijs de Ligt mbeti me gjak që i rridhte nga koka pasi u kap me gju nga sulmuesi i Brentford, Kevin Schade.

Ai duhej të merrte trajtim në tre raste të veçanta dhe u detyrua të priste në anën e fushës për këndin ku Brentford kaloi 1-0 ndërsa United kishte 10 lojtarë.

Edhe pse protokollet rreth lëndimeve në kokë duheshin ndjekur, Jonny Evans u ndëshkua për mospajtim dhe të dy Erik ten Hag dhe Ruud van Nistelrooy u paralajmëruan për mënyrën në të cilën ata protestuan ndaj gjyqtarit të katërt Gavin Ward në vijën e lojës.

Megjithatë ankesat nuk u ndalën dhe në pjesën e parë, trajneri i United, Fletcher, thuhet se ka lënë të shqyejë gjithashtu.

Sipas The Mirror, pamjet treguan Fletcher duke u kundërshtuar me gjyqtarin e katërt Ward teksa ai hynte në tunel me njeriun në mes, Barrott dhe ndihmësit e tij.

Pretendohet se ai ka prodhuar një sharje të mbushur me shpifje dhe mund të akuzohet nëse përmendet në raportin e ndeshjes së Barrott nga ndeshja.

Djali 17-vjeçar i Fletcher, Jack ishte në stolin e United për herë të parë të shtunën, pasi la përshtypje në nivelin e të rinjve.

Ten Hag ishte i kënaqur me mënyrën se si United reagoi për të marrë fitoren, por gjithsesi u përpoq të largohej nga De Ligt.

“Ishte gjak i thatë, kështu që ai tashmë ishte trajtuar për dëmtimin,” shpjegoi ai më pas.

“Nuk e kuptova pse u përjashtua. Shkova te Matthijs dhe ai tha ‘është gjak i thatë dhe unë duhet të largohem, nuk e di pse’.