Chelsea krijon histori në Premier League në fitoren ndaj Newcastle United

by jonzefaj

Chelsea ka krijuar historinë e Premier League në ndeshjen e tyre kundër Newcastle United.

Të dielën pasdite, njerëzit e Eddie Howe udhëtuan për në Stamford Bridge ndërsa përballeshin me skuadrën e Enzo Maresca-s, Chelsea.

Blutë po kërkonin të riktheheshin pas humbjes së ngushtë 2-1 nga Liverpool në Anfield fundjavën e kaluar.

Ndërkohë, Newcastle po kërkonte gjithashtu të kthehej në rrugët e fitoreve pas humbjes nga Brighton dhe Hove Albion herën e fundit.

Siç raportohet nga The Sun, Chelsea është skuadra e vetme në histori që luan tetë ndeshjet e para pa asnjë lojtar të vetëm mbi moshën 27 vjeç.

Për më tepër, sipas Opta, 11-ja startuese kundër Newcastle ishte formacioni i dytë më i ri i Chelsea-t në një ndeshje të Premier League.

Opta Analyst shkroi në mediat sociale: “Për ndeshjen kundër Newcastle sot, Chelsea (23 vjeç 89) ka emëruar formacionin e dytë më të ri në një ndeshje të Premier League, me një moshë mesatare prej 23 vjeç, 89 ditë.

“I vetmi 11 i tyre më i ri u luajt në dhjetor 2023 kundër Crystal Palace (23v 21d).

Gjatë ndeshjes, Chelsea dominoi pasi Nicolas Jackson i dha epërsinë brenda 20 minutave përpara se Alexander Isak të barazonte në minutën e 32-të.

Në pjesën e dytë, Chelsea u përball me një fluturues pasi Cole Palmer shënoi 2-1 pas vetëm dy minutash.

Duke folur për Sky Sports, ish-lojtari i Arsenalit, Alan Smith tha: “Çdo gjë që përfshin Cole Palmer në të tretën e fundit paraqet rrezik. Palmer nuk mund të bëjë asnjë gabim! Por portieri nuk duhej të ishte rrahur atje.”