Franca mposht Italinë dhe arrin Zvicrën

by

Fyerje raciste ndaj gjermanëve Moukoko dhe Ngankam pas penalltive të humbura në Kampionatin Evropian U21

Zvicrës iu bashkua Franca në krye të Grupit D të Kampionatit Evropian U21 të Gjeorgjisë dhe Rumanisë. Pas suksesit të skuadrës zvicerane ndaj Norvegjisë, transalpinët mposhtën Italinë 2-1 në ndeshjen e madhe të mbrëmjes në Cluj.

Ndeshja, e luftuar e ashpër dhe plot me episode më shumë se të dyshimta (në këtë turne nuk ka as VAR dhe as teknologji të vijës së portës), u vendos nga zgjuarsia e Udogie që çoi në golin e ndeshjes së Barcola-s pas pyetje-përgjigjes në pjesën e parë të firmosur nga Kalimuendo dhe Pellegri.

Falë fitores 2-0 ndaj Çekisë, Anglia nga ana e saj zuri kryesimin e Grupit C. Në fakt, Gjermania nuk shkoi përtej barazimit 1-1 me Izraelin në të njëjtin grup, pavarësisht se një pjesë me një lojtar shtesë.

Gjermanët humbën edhe 2 goditje dënimi me Moukoko dhe Ngankam, më vonë viktima të ofendimeve raciste në rrjetet sociale.