City me probleme, Newcastle harron humbjen me Milanin, Chelsea i sigurtë në shtëpi

by engel

Kohët e fundit “The Citizens” duken larg formës së tyre normale dhe e dëshmuan sërish me një tronditje kundër Crystal Palace!

Në një ndeshje ku skuadra e Guardiolës ishte 2-0 dhe dominonte plotësisht deri në minutën e 76-të, londinezët u kundërpërgjigjën në çerekun e fundit dhe barazuan me një penallti në 90+5 për një finale 2-2 që i zbriti Citizens në pozitën e katërt.

Megjithatë, deri në pjesën e fundit makth të ndeshjes, City bëri çfarë të donte në fushë. Crystal Palace kishte marrë një rol tërësisht pasiv dhe i lejoi Qytetarët të impononin dominimin e tyre në fushë, gjë që përfundimisht u shpërblye në të 24-ën me një goditje nga pika Grealish për të bërë rezultatin 1-0.

City vazhdoi të mbanye frenat e lojës në dorë dhe paralajmëruan në minutën e 53-të me një gol të anuluar të Alvarezit, i cili gjeti rrjetën me një goditje dënimi të drejtpërdrejtë, por goli nuk u numërua nga ndikimi i Rodrit të ekspozuar. Megjithatë, vetëm dy minuta më vonë dhe me shumë fat, topi u vendos në zonë për Lius, i cili me një goditje të vetme gjeti rrjetën për 2-0.

Gjithçka tregonte për një fitore komode, por gjërat dolën shumë ndryshe. Në 76-tën Sloop me finalizim të bukur futi Palace në lojë nga asgjëja dhe në 90-ën + 4-ën Foden u tregua i pakujdesshëm në zonë kur rrëzoi Matetën dhe dënoi Cityn!

Pak çaste më vonë Olisse ekzekutoi penalltinë dhe mundi Anderson nga pika e bardhë për një barazim 2-2 që vulosi barazimin e pestë për skuadrën e Guardiolës në gjashtë ndeshjet e fundit.

Pas humbjes “të rëndë” 4-1 nga Tottenham dhe eliminimit të mesjavës europiane nga Milani në Champions League (1-2), Newcastle iu rikthye fitoreve me triumfin 3-0 ndaj Fulhamit. Përjashtimi i Raul Jimenez në minutën e 28-të rezultoi i rëndësishëm për zhvillimin e ndeshjes, me “minatorët” që “pastruan” lojën në pjesën e dytë.

U deshën shtatë minuta në pjesën e dytë që Chelsea të fitonte 2-0 kundër fundit, Sheffield United, dhe të përmirësonte pozitën e tyre në renditje.