Manchester United e siguron pjesëmarrjen në Ligen e Kampionëve

by informim

Manchester United siguroi kualifikimin në Ligën e Kampionëve të sezonit të ardhshëm, pasi lojtarët e Erik ten Hag arriten fitore 4-1 kundër Chelsea.

Holandezi i ka udhëhequr Djajtë e Kuq drejt lavdisë së Carabao Cup dhe finales së FA Cup të muajit të ardhshëm gjatë një sezoni të parë premtues që nuk dukej i sigurt se do të përfundonte në top katërshe si shkak i luhatjeve me rezultate gjatë kampionatit.

Por Ten Hag e ka korrigjuar me sukses skuadren dhe siguroi një rikthim në tabelën e futbollit më të mirë evropian. Sonte Manchester United arriti një fitore bindëse fal një loje të lirë dhe golave të shënuar nga Casemiro, Anthony Martial, Bruno Fernandes dhe Marcus Rashford.

Kjo ishte humbja rekord e 16-të në një sezon prej 38 ndeshjesh në Premier League për Blutë e Frank Lampard, të cilët panë një humbje të keqe që në fillim kur Mykhailo Mudryk u ndëshkua me një goditje me kokë nga Casemiro në minutën e gjashtë.

Rastet e mëtejshme të Chelseat-it vazhduan gjatë gjithë mbrëmjes, duke përfshirë humbjen e Conor Gallagher në kohën e ndërprerjes së pjesës së parë që u pasua nga shënimi i Martial.

Goli i Bruno Fernandes nga penalltia dhe nga zëvendësuesi Marcus Rashford, i 30-ti i tij i sezonit në të gjitha garat – përfundoi me një fitore që u zbeh vetëm nga dalja e Antony me barelë dhe një gol i Joao Felix.