Kanadaja kalon në gjysmëfinale, fiton ndaj Sllovenisë në Kupen e Botës në Basketboll

by engel

Shai Gilgeous-Alexander shënoi 31 pikë, RJ Barrett shënoi 24 dhe Kanadaja fitoi ndaj Slloveninë me 100-89. Fitorja e dërgon Kanadanë në ndeshjen e gjysmëfinales me Serbinë që luhet të premten.

Pjesa e parë ishte plotësisht e barabartë, përfundoj 50-50. Kanadaja fitoi çerekun e parë 26-24, Sllovenia fitoi çerekun e dytë 26-24, epërsia më e madhe për secilën skuadër në gjysmë ishte saktësisht katër pikë, madje edhe totali i topave të fituar ishte i barabartë 14-14.

Luka Donçiq debatoi me gjyqtarët gjatë gjithë ndeshjes. Kjo është arsyeja pse ai nuk ishte me shokët e skuadres deri në minutat e fundit.

Shai Gilgeous-Alexander shënoi 31 pikë, RJ Barrett shtoi 24 dhe Kanadaja kryesoi Slloveninë 100-89 të mërkurën mbrëma. Fitorja e dërgon Kanadanë në një ndeshje gjysmëfinale me Serbinë të premten.

Doncic kishte 26 pikë për Slloveninë, por u largua 6 minuta 37 sekonda para përfundimit të ndeshjes pasi mori teknikën e dytë të lojës – të dyja erdhën pasi ai debatoi me gjyqtarët. Sllovenia ishte duke humbur me 15 pikë në atë kohë dhe përfundoi në nëntë menjëherë pas largimit të Donçiçit, por kjo nuk ishte e mjaftueshme.

Kanadaja do të luajë me Serbinë në gjysmëfinalen e së premtes kur do të luajnë edhe SHBA-në dhe Gjermania që do të takohen në gjysmëfinalen tjetër. Fituesit e këtyre ndeshjeve do të luajnë në finale për Kupën e Botës të dielën mbrëma.

Sllovenia po synonte për të kaluar në gjysmëfinalen e Kupës së Botës për herë të parë që nga fitimi i pavarësisë së saj në 1991. Sllovenia do të luajë me Lituaninë të enjten në fillimin e play-off-it ngushëllues që do të përdoret për të përcaktuar vendin e pestë deri në të tetën. Sllovenia ka ende një shans në Lojërat Olimpike, por do të duhet të fitojë një turne kualifikues korrikun e ardhshëm.

Fitorja ishte e madhe për Kanadanë por ishte e madhe edhe për Gjermaninë dhe Serbinë. Sepse me humbjen e Slovenisë, dy ekipeve më të mirë nga Evropa u garantohet vendkalimi automatik në Lojërat Olimpike të Parisit.