Italia fiton me rezultat të thellë ndaj Maltës

by Nexhat

Përfaqësuesja e Italisë ka fituar me lehtësi me rezultat 4-0 në shtëpi ndaj Maltës në ndeshjen kualifikuese për Euro 2024.

Përkundër problemit të madh me bastvënie nga disa futbollistë që u detyruan ta lëshojnë grumbullimin, Italia u treguar e fortë për Maltën në ndeshjen e grupit C.

Ekipi i drejtuar nga Luciano Spalletti arriti të dominoj gjatë 90 minutave dhe shënoi nga dy gola në secilin pjesë.

Në pjesën e parë serinë e golave e hapi Giacomo Bonaventura (23’) për 1-0, ndërsa Domenico Berardi (45+) shënoi për epërsinë 2-0.

Në pjesën e dytë, Berardi gjeti përsëri rrjetën në minutën e 64-të për 3-0, ndërsa Davide Frattesi vulosi fitoren 4-0 në minutat shtesë.

Pas kësaj fitore, Italia e sheh veten në pozitën e dytë me 10 pikë apo tri më pak se Anglia e para, me të cilën do të perballet në takimin e ardhshëm në nëntor.