Mohamed Salah barazon rekordin e legjendës së Liverpool me golin e barazimit ndaj Arsenal

by jonzefaj

Mohamed Salah është barazuar me Robbie Fowler në renditjen e golave ​​në Premier League falë golit të tij kundër Arsenalit.

Anësori egjiptian gjuajti në golin e barazimit të Liverpoolit në më pak se 10 minuta për të bërë rezultatin 2-2 në Emirates.

Arsenali kishte kaluar në avantazh me golin e vetë Bukayo Saka për të vendosur rekord, përpara se Virgil van Dijk të barazonte nëntë minuta më vonë.

Mikel Merino më pas shënoi atë që Topçinjtë mendonin se do të ishte fituesi, ndërsa ndeshja u mbyll në minutat e fundit në 2-1.

Por topi i bukur i Trent Alexander-Arnold mbi krye pranë fundit të lojës u kap nga Darwin Nunez i cili pa egoizëm ia kaloi Salahut.

Egjiptiani nuk gaboi pasi gjuajti në shtëpi për të përfunduar një gol të punuar mirë nga ana e mysafirëve.

Salah është tashmë golashënuesi kryesor i Liverpool-it në Premier League dhe mori titullin në mposhtjen e tyre 7-0 ndaj Manchester United në mars 2023.

Por ai shkoi një hap më tej në ligën e parë duke barazuar rezultatin e përgjithshëm të vendosur nga legjenda e klubit Fowler të dielën jashtë Arsenalit.

Goli i 32-vjeçarit është i 163-ti i tij në Premierligë, shumica e të cilave kanë ardhur për Liverpool-in, por dy të parët ishin me Chelsean.